Our range of products include ss water sprinkler springs, ms compression springs, flat wire cylindrical compression spring, mild steel compression spring, spring steel compression spring and industrial compression spring.
₹ 2.5 / Piece Get Latest Price
| Spring Type | Compression Spring |
| Material Grade | SS304 |
| Material | Stainless Steel |
| Wire Diameter | 0.2 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| End Type | Plain End |
| Color | Silver |
| Brand | Sandeep Springs Works |
| Packaging Type | Packet |
| Style | Adjustable |
| Working Pressure | 0.35Mpa |
| Surface Finishing | Polished |
| Outer Diameter | 5 mm |
| Free Length | 10 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 2 / Piece Get Latest Price
| Spring Type | Compression |
| Wire Diameter | 1 mm |
| Outer Diameter | 10 mm |
| Material | Mild Steel |
| Free Length | 25 mm |
| Finish | Self Color |
| Application | Construction, Agriculture, Industrial, Automotive |
| Usage/Application | Industrial |
| Features | Rustproof, Corrosion Resistant |
| Packaging Type | Box |
| Brand | Sandeep Springs |
| Finishing | Polished |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are engaged in offering Ms Compression Springs to our clients. Our range of products is appreciated by our clients.
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Wire Diameter | 2 mm |
| Outer Diameter (OD) | 20 mm |
| Free Length | 100 mm |
| Load Type | Medium Duty |
| Style | Cylinder |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Sandeep Springs |
| Finishing | Color Coated |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 4 / Piece Get Latest Price
| Wire Diameter | 5 mm |
| Material | Mild Steel |
| Type of Spring | Compression Springs |
| Outer Diameter (OD) | 20 mm |
| Free Length | 100 mm |
| Load Type | Medium Duty |
| Features | Corrosion Resistant |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Sandeep Springs |
| Finishing | Color Coated |
| Usage | Store mechanical energy when they are compressed. |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 15 / Piece Get Latest Price
| Wire Diameter | 2 mm |
| Material | Spring Steel |
| Load Type | Compression |
| Outer Diameter (OD) | 20 mm |
| Free Length | 100 mm |
| Shape | Cylindrical |
| Brand | Sandeep Springs Works |
| Ussage | A shock absorber, vibration damper, a pure energy accumulator, or force generator. |
| Packaging Type | Packet |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 40mm |
| Outer Diameter (OD) | 20 mm |
| Free Length | 100 mm |
| Brand | Sandeep Springs |
| Application | Where the fully compressed height of the spring needs to be minimized. |
| Load Type | Compression |
| Hardness | 71 HRC |
| Packaging Type | Box |
| Surface Finished | Galvanized |
| Material Grade | SS304 |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 10 / Piece Get Latest Price
| Spring Type | Compression Spring |
| Material Grade | SS304 |
| Spring Material | Stainless Steel |
| Material | Stainless Steel |
| Load Type | Compression |
| Usage/Application | Industrial |
| Style | Coil |
| End Type | Plain End |
| Finishing | Natural |
| Dimension | 50x20x25mm |
| Packaging Type | Poly Bag |
| Grade | SS304 |
| Color | Silver |
| Capability | 20kg |
| Packaging Volume | 50 Pcs |
| Quantity Per Pack | 50 |
| Supply Ability | 50000 |
| Wire Diameter | 2 mm |
| Outer Diameter | 5 mm |
| Spring Length | 50mm |
| Free Length | 10 mm |
| Spring Diameter | 20mm |
| Tolerance | 0.5mm |
Minimum order quantity: 5000 Piece
₹ 80 / Piece Get Latest Price
| Material | Spring Steel |
| Wire Diameter | 2 mm |
| Outer Diameter (OD) | 20 mm |
| Free Length | 100 mm |
| Load Type | Medium Duty |
| End Type | Closed & Ground |
| Inner Diameter (ID) | 10 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 3 / Piece Get Latest Price
| Strip Thickness | 0.3 mm |
| Material | Spring Steel |
| Strip Width | 8 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Usage/Application | Industrial Machinery |
| Color | Gray |
| Outer Diameter | 40 mm |
| Engine Capacity | 35 cc |
| Equipment Type | Brush Cutter |
| Packaging Type | Box |
| Thickness | 15 mm |
| Finishing | Polished |
| Brand | Sandeep Springs |
Minimum order quantity: 100 Piece
Sandeep Chauhan (Owner)
Sandeep Springs Works
KH. No. 1124, Master Colony, Sihani Chungi, Meerut Road
Ghaziabad - 201001, Uttar Pradesh, India