Pioneers in the industry, we offer flat wire compression spring and imported die springs from India.
₹ 2 / Piece Get Latest Price
| Spring Type | Compression |
| Material | Mild Steel |
| Wire Diameter | 1 mm |
| Outer Diameter | 10 mm |
| Type of Spring | Compression Springs |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | Spiral |
| Free Length | 25 mm |
| Finish | Paint Coated |
| Application | Industrial, Agriculture, Construction, Automotive |
| Packaging Type | Packet |
| Finishing | Color Coated |
| Color | Green, Red, Brown |
| Brand | Sandeep Springs |
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Outer Diameter (OD) | 16 mm |
| Length | 25 mm |
| Load Capacity | Light (Green) |
| Inner Diameter (ID) | 8 mm |
| Standard | ISO 10243 |
| Material | Alloy Steel |
| Wire Shape | Round |
Minimum order quantity: 100 Piece
Sandeep Chauhan (Owner)
Sandeep Springs Works
KH. No. 1124, Master Colony, Sihani Chungi, Meerut Road
Ghaziabad - 201001, Uttar Pradesh, India