We are a leading Manufacturer of heavy clock spring from Ghaziabad, India.
₹ 5000 / Piece Get Latest Price
| Strip Thickness | 0.08 mm |
| Strip Width | 2 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Number Of Turns | 10 turns |
| Wire Diameter | 2mm |
| Application | Clock |
| Dimension | 300mm pcd |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | Spring Steel |
| Surface Treatment | Polished |
| Features | Corrosion Resistant, Rustproof |
| Color | Grey |
| Shape | Round |
Minimum order quantity: 5 Piece
With the valuable assistance of skilled team of professionals, we are engaged in offering an extensive range of high quality Clock spring
Sandeep Chauhan (Owner)
Sandeep Springs Works
KH. No. 1124, Master Colony, Sihani Chungi, Meerut Road
Ghaziabad - 201001, Uttar Pradesh, India