Our product range includes a wide range of milling machine clock spring, clock type springs, spiral coil spring, clock spring for milling machine, heavy clock spring and ss power spring.
₹ 300 / Piece Get Latest Price
| Strip Thickness | 0.08 mm |
| Strip Width | 2 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Number Of Turns | 10 turns |
| Application | Clock |
| Brand | Sandeep Springs Works |
| Wire Diameter | 0.70mmx25mm |
| Color | Grey |
| Finishing | Polished |
| Tolerance | 0.001 mm |
| Features | Rustproof, Corrosion Resistant |
| Spring Material | Spring Steel |
| Material | Mild Steel |
Minimum order quantity: 100 Piece
Backed with huge industry experience and market understanding, we are involved in providing a wide variety of Clock Spring for our valued patrons.
₹ 150 / Piece Get Latest Price
| Strip Thickness | 0.08 mm |
| Strip Width | 2 mm |
| Usage/Application | Provide rotating tension on an object such as a clock mechanism or timers |
| Color | Silver |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Number Of Turns | 10 turns |
| Application | Clock |
| Brand | Sandeep Springs |
| Packaging Type | Box |
| Finishing | Polished |
| Shape | Round |
| Material | Stainless Steel |
| Spring Material | Spring Steel |
₹ 50 / Piece Get Latest Price
| Strip Thickness | 0.1 mm |
| Strip Width | 3 mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Outer Diameter | 10 mm |
| Number Of Turns | 5 turns |
| Coil Direction | Right Hand |
| Material | MS |
| Color | Black |
| Finish Type | Polished |
| Features | Rustproof, Corrosion Resistant |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 250 / Piece Get Latest Price
| Strip Thickness | 0.7 |
| Strip Width | 25mm |
| Spring Material | Spring Steel |
| Outer Diameter | 40mm |
| Number Of Turns | 15 turns |
| Application | Clock |
| Finish | Oiled |
| End Type | Straight End |
| Material | MS |
| Thickness | 2-5 mm |
| Pack Type | Box |
| Finishing | Polished |
| Features | Rustproof, Corrosion Resistant |
Minimum order quantity: 100 Piece
We are successfully meeting the requirements of our clients by offering the best quality range of Clock Spring For Milling Machine.
₹ 2500 / Piece Get Latest Price
| Spring Type | Compression |
| Material | Stainless Steel |
| Wire Diameter | 0.3 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | Silver |
| Outer Diameter | 5 mm |
| Free Length | 10 mm |
| Finish | Nickel Plated |
| Load Capacity | 5 kg |
| Brand | Sandeep Springs |
| Width | 50 mm |
| Packaging Type | Box |
| Weight | 5 kg |
| Thickness | 2 mm |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 10 / PIECE Get Latest Price
| Strip Thickness | 0.1 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Strip Width | 3 mm |
| Usage/Application | Industrial Machinery |
| Spring Material | Carbon Steel |
| Color | Silver |
| Outer Diameter | 10 mm |
| Number Of Turns | 5 turns |
| Housing Type | Open Coil |
| Packaging Type | Box |
| Surface Treatment | Polished |
| Brand | Sandeep Springs |
| Shape | Round |
| Hardness Range | 48 HRC |
| Thickness | 3mm |
Minimum order quantity: 100 PIECE
Sandeep Chauhan (Owner)
Sandeep Springs Works
KH. No. 1124, Master Colony, Sihani Chungi, Meerut Road
Ghaziabad - 201001, Uttar Pradesh, India