Prominent & Leading Manufacturer from Ghaziabad, we offer heavy torsion spring, stainless steel extension springs, double torsion spring and flat springs.
₹ 1.4 / Piece Get Latest Price
| Wire Diameter | 0.5 mm |
| Leg Type | Straight |
| Usage/Application | Used for garage doors, levers, and various types of machinery. |
| Color | Black |
| Outer Diameter | 6 mm |
| Free Length | 15 mm |
| Coil Direction | Right Hand |
| Packing Type | Box |
| Finishing | Polished |
| Brand | Sandeep Springs |
| Material | Stainless Steel |
| Spring Material | Spring Steel |
We are engaged in offering Heavy Torsion Spring to our clients.Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 1.4 / Piece Get Latest Price
| Free Length | 20 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Wire Diameter | 0.3 mm |
| Usage/Application | Timer, brush motor, automotive interior, and some medical equipment |
| Color | Black |
| Outer Diameter | 4 mm |
| Hook Type | Closed Hook |
| Surface Finish | Plain |
| Packing Type | Box |
| Finishing | Polished |
| Brand | Sandeep Springs |
Minimum order quantity: 5000 Piece
We are engaged in offering Spiral Torsion Spring to our clients.Our range of all products is widely appreciated by our clients.
₹ 2 / Piece Get Latest Price
| Wire Diameter | 0.6 mm |
| Leg Type | Straight |
| Usage/Application | Industrial |
| Outer Diameter | 8 mm |
| Arm Length | 15 mm |
| Coil Direction | Opposite Coils |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | Sandeep Springs |
| Finishing | Color Coated |
| Product Type | Torsion Spring |
| Material | Mild Steel |
| Spring Material | Spring Steel |
Minimum order quantity: 100 Piece
Sandeep Chauhan (Owner)
Sandeep Springs Works
KH. No. 1124, Master Colony, Sihani Chungi, Meerut Road
Ghaziabad - 201001, Uttar Pradesh, India