Prominent & Leading Manufacturer from Ghaziabad, we offer disc spring washer, wave spring washers, spring steel snap ring and mild steel spring washer.
₹ 0.90 / Piece Get Latest Price
| Washer Size | M3 |
| Washer Type | Single Coil |
| Material | Mild Steel |
| Standard | IS 3063 |
| Washer Thickness | 1 mm |
| Usage | To convert load into progressive characteristics which complement the structure. |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Product Type | Spring Washer |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 200 / Piece Get Latest Price
| Inner Diameter | 22 mm |
| Outer Diameter | 24 mm |
| Thickness | 1 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Grade | EN 42J |
| Finish | Plain |
| Usage | To absorb stress and act as a cushion when load compression is applied. |
| Surface Finish | Polished |
| Shape | Round |
| Colour | Silver |
| Brand | Sandeep Springs |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 12 / Piece Get Latest Price
| Shaft Size | 6 mm |
| Circlip Type | Internal |
| Material | Spring Steel |
| Standard | DIN 471 |
| Finish | Black Oxide |
| Hardness | 44 HRC |
| Thrust Capacity | Light Duty |
| Pack Size | 25 pcs |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 0.40 / Piece Get Latest Price
| MS Grade | IS 2062 |
| Washer Type | Plain |
| Inner Diameter | 8 mm |
| Material | Mild Steel |
| Thickness | 1 mm |
| Coating | Zinc Plated |
| Outer Diameter | 12.5 mm |
| Application | Automotive |
Minimum order quantity: 1000 Piece
Sandeep Chauhan (Owner)
Sandeep Springs Works
KH. No. 1124, Master Colony, Sihani Chungi, Meerut Road
Ghaziabad - 201001, Uttar Pradesh, India