Manufacturer of a wide range of products which include ss constant force springs and constant force springs.
₹ 20 / Piece Get Latest Price
| Spring Width | 8 mm |
| Spring Thickness | 0.15 mm |
| Force Rating | 10 N |
| Material | Stainless Steel |
| Stroke Length | 300 mm |
| Mounting Style | Side Mount |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Sandeep Springs |
| Surface Finish | Polished |
| Packaging Type | Box |
| Color | Silver |
Minimum order quantity: 100 Piece
₹ 100 / Piece Get Latest Price
| Spring Width | 5 mm |
| Spring Thickness | 0.1 mm |
| Force Rating | 5 N |
| Application | Automobile Industry |
| Stroke Length | 200 mm |
| Mounting Style | Drum Mount |
| Material | Brass, Steel |
| Dimension | 1,1.5,2 Inches* 0.50,0.70,0.80,0.90,1.00mm |
| Outer Diameter | 20mm |
| Length | 1,1.5,2 Meter |
| Surface Finish | Polished |
| Features | Rustproof, Corrosion Resistant |
| Usage | Garage |
| Usage/Application | Industrial |
Minimum order quantity: 10 Piece
Being a foremost organization in the industry, we are actively engaged in offering the best quality range of Strip Spring.
Sandeep Chauhan (Owner)
Sandeep Springs Works
KH. No. 1124, Master Colony, Sihani Chungi, Meerut Road
Ghaziabad - 201001, Uttar Pradesh, India